Naktinis grožis, arba Mirabilis sode

Naktinis grožis, arba Mirabilis sode

Beveik kiekvieno gėlių mylėtojo sode yra vienas ar du visiškai nepastebimi krūmai. Žvelgdami į juos, svečiai dažnai stebisi, kodėl tarp bendro spalvų riaušių ir ryškių floros atstovų kvapo reikia tokio „pilko“ nepažįstamo žmogaus. Bet jie vis tiek pamatys, ką gali tyli mirabilio gėlė, nes šio augalo gyvenimas dieną ir naktį yra kitoks, kaip saulė ir mėnulis.

Mirabilis-neįprasta gėlė, atvežta iš Amerikos, ji priklauso Niktaginų šeimai, tai nežiemojanti daugiametė žolė. Jos tėvynė laikoma Meksika ir Pietų Amerika, dažniausiai tai yra kultūrinis augalas, auginamas soduose, tačiau Floridoje jis randamas atvirame lauke.

Mirabilis su nuostabia pumpurų spalva

Mirabilis su nuostabia pumpurų spalva

„Mirabilis“ krūmai yra atsparūs blogoms oro sąlygoms

„Mirabilis“ krūmai yra atsparūs blogoms oro sąlygoms

Šviesiai violetinė mirabilio gėlė

Šviesiai violetinė mirabilio gėlė

Nakties paslaptis

Meksikiečiai ne tik taip meiliai pravardžiavo gėlę „naktinio grožio mirabilis“. Nuotraukoje dienos metu jis atrodo kaip negražus ančiukas iš to paties pavadinimo pasakos, tačiau vos saulei nusileidus, nuobodus krūmas virsta „gražia gulbe“. Ir tada tas, kuris anksčiau niekinamai kalbėjo apie nepageidaujamą gėlės formą, sustingsta nebyliu malonumu, priblokštas ne tik jos grožio: mirabilis turi dar vieną „kozirį“..

Pridengiant naktimi, prasideda stebuklinga transformacija: vienas po kito atsiskleidžia įvairiaspalviai gramofonai, kurie iš karto paskleidžia savo vibracijas visame sode, užpildydami orą nepaprastu aromatu. Sukuriamas kažkokio malonaus nerealumo jausmas, tarsi būtum pasakoje. Naktis, mėnulis švelniai šviečia, tarsi deimantai yra putojančios žvaigždės, ir tu galvoji, kad beveik girdi muziką, sklindančią iš gyvų mini gramofonų.

Mirabilio gėlės neatidarytos

Mirabilio gėlės neatidarytos

Tokias pasakiškas staigmenas mums gali pateikti iš pažiūros tylus mirabilis. Labai sunku padaryti nuotrauką geros kokybės gėlyne tik mėnulio šviesoje arba vienu blyksniu. Norėdami užfiksuoti nuostabią atminties metamorfozę, fotografai turi įrengti specialų apšvietimą..

Veislės

Nepaisant to, kad gėlės, kurios yra viena šalia kitos, nuolat apdulkina ir dėl to neįmanoma atspėti, kokios spalvos mirabilis žydės kitą kartą, mokslininkams pavyko išvesti tam tikras veisles.

6 populiariausios ir gražiausios veislės:

 • Arbatos laikas raudonas. Tankus vidutinio dydžio krūmas, primenantis rutulį, šviesiai žalios spalvos stiebai išsiskiria mazgeliais ir stipriai šakojasi į viršų. Lapai yra pailgi, lygūs ir pastebimai tamsesni nei stiebai. Gėlės yra giliai rausvos, primena mažus piltuvėlius. Veislė yra maksimaliai atspari ekstremalioms temperatūroms ir ligoms, žydi nuo vasaros iki pirmųjų šalnų, todėl dažniausiai naudojama šaltuose regionuose.

 • Iolanta – maždaug 50 cm aukščio sferinis krūmas su storais ir stipriais stiebais – gumbuotas, šakojantis viršuje. Gėlės yra piltuvo formos, vidutinio dydžio, išsiskiria iš kitų veislių su ryškia palete su juostelėmis smūgių pavidalu. Žydėjimo laikotarpis trunka nuo birželio pabaigos iki pirmųjų šalnų.

Mirabilis veislės Iolanta įvairiaspalvės gėlės

Mirabilis veislės Iolanta įvairiaspalvės gėlės

 • Elvira – apvalus, vidutinio dydžio krūmas su kai kuriomis iki metro aukščio šakomis. Lapai yra tamsiai žalios spalvos, pailgos formos ir smailiais galais. Ši veislė taip pat skiriasi žiedų dydžiu – jie siekia beveik 4 cm ir yra ryškios spalvos.
 • Raudonas ledinukas. Maždaug metro aukščio krūmas pasižymi platuma, stiebai yra lygūs, labai išsivystę, šakoti į viršų ir šviesiai žalios spalvos. Nuo kitų jis išsiskiria ypač didelėmis gėlėmis – jos užauga iki 6 cm skersmens, taip pat išsiskiria žiedlapių forma – „piltuvas“ banguotas kraštuose. Spalva ryški, augalas atsparus ligoms ir itin nepretenzingas prižiūrint.

 • Arbatos mišinio mišinys. Platus vidutinio parametro krūmo rutulys, kurio šakos iki 90 cm aukščio.Lapai pailgi, tankiau išsidėstę viršuje ir smailūs galuose. Stiebai yra visiškai nuogi ir lygūs, tačiau stipriai šakojasi link galų. Gėlės yra mažos, 2-3 cm skersmens gramofono pavidalu, skiriasi įvairiais tonais, banguotos galuose.
 • Yalapa – vidutiniškai apie 60 cm krūmas su žaliais stiebais ir sultingais lapais, visiškai padengtas vamzdinėmis gėlėmis. Jie gali būti vienodo tono arba daugiaspalviai, net kaip dryžuotos linijos. Pradeda žydėti sumažėjus saulės aktyvumui apie 16:00 val., Už kurį augalas gavo slapyvardį “16:00”. Žydi iki vėlyvo rudens.

Yalapa yra populiariausia mirabilis veislė

Yalapa yra populiariausia mirabilis veislė

Mirabilis: nusileidimas ir išvykimas

Augalas dauginasi sėklomis, tačiau daugelis sodininkų naudoja kirtimo ir retkarčiais padalijimo metodą.

Mirabilio sėklų derliaus nuėmimas

Mirabilio sėklų derliaus nuėmimas

Mirabilis. Auga

Naktinis grožis nėra ypatingai įnoringas reprodukcijai ir priežiūrai, jį auginti yra gana paprasta.

Trys būdai:

 • Dygimas. Sėklos renkamos iš išblukusių krūmų, vieną dieną mirkomos vandenyje, pasodinamos į puodą ir saikingai laistomos, laukiant, kol pasirodys daigai. Šiltuoju metų laiku sėklas galima sodinti tiesiai į žemę lauke. Jie yra stiprūs ir daigai pasirodo labai greitai..

Uždenkite mirabilio sėklų puodus, kad jie greitai augtų

Uždenkite mirabilio sėklų puodus, kad jie greitai augtų

Patarimas! Galite rinkti tik patamsėjusias sėklas – beveik juodos spalvos. Žalieji dar nėra prinokę ir neišdygs.

Mirabilis sėklos

Mirabilis sėklos

 • Auginiai. Šis metodas yra mažiau paplitęs nei dauginimas naudojant sėklas, tačiau jis praktikuojamas, jei jų dėl kokių nors priežasčių neįmanoma gauti..

Mirabilio daigai vazonuose

Mirabilio daigai vazonuose

Procesas:

 1. Auginiai turėtų būti šiek tiek sumedėję – liesti turi būti tvirti, tada jie išdžiovinami.
 2. Pjovimo galiukas yra padengtas bet kokiu augimo stimuliatoriumi, kurį galima įsigyti rinkoje arba specializuotoje sodininkystės parduotuvėje..
 3. Kad šaknys geriau augtų, ūgliai dedami į maistinių medžiagų mišinį, tačiau tai galite padaryti paprastu vandeniu..

  Patarimas! Jei naudojate vandenį, jo temperatūra turi būti bent 20 laipsnių, kitaip augalas nesuteiks šaknų.

 4. Mes laukiame nuo 2 savaičių iki mėnesio, o jei po 30 dienų šaknys neatsirado, viską galima išmesti ir nupjauti naujus auginius, tačiau paprastai „Mirabilis“ greitai sudygsta ir nesukelia papildomų rūpesčių. Daigai kiekvieną paskirsto į atskirą indą ir palauk, kol sustiprės.

Kai pasirodys šaknys, mirabilis gali būti sodinamas į gėlių lovą.

Kai pasirodys šaknys, mirabilis gali būti sodinamas į gėlių lovą.

 • Padalinys – visiškai nepopuliarus šios gėlės metodas, tačiau taip pat įmanoma. Augalas pašalinamas iš dirvožemio, nuplaunamas perteklinis dirvožemis, supjaustomas į kelias dalis, kad kiekvienoje būtų šaknų gabalėlių, ir nedelsiant pasodinamas į kitas vietas.

Padalijimui tinkamos Mirabilio šaknys

Padalijimui tinkamos Mirabilio šaknys

Patarimas! Kad šaknys atsirastų greičiau, gėlių augintojai dažnai naudoja nedidelį triuką – įkaitina indo dugną iki 24–25 laipsnių.

Sodinti auginius į žemę yra prasminga esant palankioms klimato sąlygoms – aiški garantija, kad šalnos nenukentės, ir gerai išvystyti procesai. Pagrindinis nusileidimo laikotarpis yra gegužės pradžia, tačiau iš pradžių vakare juos reikia kruopščiai padengti polietilenu, nes naktys vis dar šaltos. Verta išlaikyti bent 40 cm atstumą tarp sodinukų, nes tai būsimas krūmas, pasiekiantis pusantro metro ir stipriai pasiskirstęs pločiu.

Gėlių lova su mirabiliais: aukšti ir platūs krūmai

Gėlių lova su mirabiliais: aukšti ir platūs krūmai

Mirabilis. Priežiūra, nuotrauka

Nepaisant nepretenzingumo, norint gerai augti gėlėms, reikia laikytis daugybės sąlygų..

Ko tau reikia:

 • Geras apšvietimas kartu su molio dirvožemiu. Įprastoje žemėje ir pavėsyje augalas negalės greitai vystytis ir įgyti pakankamai jėgų augti. Krūmo ir gėlių dydis bus mažesnis, spalvos bus nuobodžios.
 • Nėra skersvėjų – mirabilis jų netoleruoja ir gali susirgti.
 • Vanduo saikingai. Jūs neturėtumėte ypač atidžiai stebėti drėgmės, išskyrus karščio ir sausros laikotarpį, nes jei trūksta drėgmės, visi lapai pagels ir nudžius, stabdydami stiebų augimą.

Mirabilio daigų laistymo procesas

Mirabilio daigų laistymo procesas

 • Atlaisvinkite dirvą – kiekvieną kartą po laistymo: tai užtikrins gerą oro patekimą į šaknų sistemą, o krūmas per daug nesustorės..
 • Ravėjimas.

Dirvožemio purenimas ir ravėjimas yra svarbūs mirabilio gėlės priežiūros žingsniai

Dirvožemio purenimas ir ravėjimas yra svarbūs mirabilio gėlės priežiūros žingsniai

 • Nuvytusių, ligotų ir išdžiūvusių dalių pašalinimas, kad jos „neištrauktų sulčių“ iš viso krūmo.
 • Pabarstymas – kartą per mėnesį mineralinėmis trąšomis pagal instrukcijas ant pakuotės, o jei sodinama jau apvaisintame dirvožemyje, to visai nereikia.

Dirvožemio tręšimas prieš sodinant mirabilis yra raktas į gerą auginimą

Dirvožemio tręšimas prieš sodinant mirabilis yra raktas į gerą auginimą

 • Negyvi stiebai nupjaunami prie šaknies, o gumbai paliekami ir saugomi kitiems metams; jie laikomi inde su durpėmis ne žemesnėje kaip 5 laipsnių aplinkos temperatūroje. Jei veislės skirtos auginti balkonuose, gumbavaisiai paliekami vazonuose ir išvežami į tamsią, vėsią vietą, pavyzdžiui, rūsį. Juos reikia laistyti kas pusantro mėnesio, kitaip jie gali išdžiūti iki pavasario..

Patarimas! Išvažiuojant krūmai neturėtų būti nupjauti, kitaip jie negalės suformuoti rutulio formos.

Kenkėjai

„Mirabilis“ yra atsparus kenkėjams ir ligoms, kartais ant jo gali susidaryti dėmių ar rūdžių. Tokiu atveju paveiktos vietos ir gretimi krūmai turi būti apdorojami bet kokiu fungicidu, kuris parduodamas sodininkystės parduotuvėse. Kartais galima aptikti amarų, tada lapai nuplaunami muiluotu vandeniu..

Geriausia vieta sode

Augalas yra populiarus kraštovaizdžio dizaine, aukštos veislės naudojamos kaip gyvatvorės, vidutinės ir žemos sodinamos mažomis grupėmis, jomis galima papuošti bortelius, terasas, balkonus ar vejas. Dizaineriai pataria svetainės fone dėti aukščiausias veisles, kad jos netrukdytų saulės spinduliams, patenkantiems į mažuosius brolius.

„Mirabilis“ gėlės bus puiki jūsų sodo puošmena

„Mirabilis“ gėlės bus puiki jūsų sodo puošmena

Labai mažos rūšys gerai atrodo vazonuose, jos taip pat tinka vienoje versijoje, nes augdamos užima daug vietos ir tarnauja kaip ryškus spalvų akcentas. Kai kurios rūšys netgi naudojamos kulinarijoje, kosmetologijoje, parfumerijos kompozicijose arba kaip dažiklis (iš jų gaminami dažai). Kai kurios gurmanės maistui naudoja specialias veisles, augančias šiltuose regionuose, kurių oro temperatūra yra bent 15 laipsnių, net žiemą. Norėdami tai padaryti, paimkite žalią krūmų ir gumbų dalį.

Ryškūs mirabilio krūmai gali tapti akcentu kraštovaizdžio dizaine

Ryškūs mirabilio krūmai gali tapti akcentu kraštovaizdžio dizaine

Derinys

Dėl lengvos priežiūros ir nepretenzingumo mirabilis gali augti bet kurioje sodo vietoje, o dėl plačios spalvų paletės jis puikiai dera su kitomis mažomis gėlėmis.

Patarimas! Tokios pompastiškos gražuolės kaip rožės, bijūnai, jurginai ir kiti didelių sodų „lyderiai“ nukreips dėmesį į save, o mažos mirabilės gali būti prarastos, nepaisant spalvų paletės turtingumo. Optimalūs kaimynai jam bus paprastos, nors ne mažiau ryškios gėlės..

Geriausias derinys:

 • ramunės;
 • medetkos ir jų mišinys;
 • ramunėlių;
 • varpai;
 • nigella;
 • levandos;
 • kvepiantis tabakas;
 • lobularia.

Tokiose bendruomenėse naktinis grožis jausis kuo patogiau, harmoningai ir visiškai lygiai. Toks fonas palankiai paskatins jos romantiką ir kuklų rafinuotumą..

Dizaineriai rekomenduoja maišyti mirabilis veisles, kad būtų sukurtos neįprastos gėlių lovos

Dizaineriai rekomenduoja maišyti mirabilis veisles, kad būtų sukurtos neįprastos gėlių lovos

Keletas naudingų profesionalių sodininkų pastebėjimų:

 • Mirabilis pradeda džiuginti akį pirmosiomis gėlėmis jau birželio pradžioje, tačiau jei iki mėnesio vidurio nežydi, nors atrodo, kad pumpurai netrukus žydės, verta padidinti laistymo kiekį. Matyt, poveikis yra drėgmės trūkumas. Tačiau, jei dėl kokių nors priežasčių neturite laiko, iš pradžių galite pasodinti „phyllanthus“ veislę, kuri gerai žydi sausoje dirvoje..
 • Retinimas yra naudingas – papildomi ūgliai jiginami, todėl mirabilis vystysis, jis taps stipresnis ir didesnis.
 • Gėlė negali būti šeriama šviežiomis „organinėmis medžiagomis“: tokios trąšos linkusios korozuoti šaknų sistemą, o tai padidina jos mirties riziką. Geriau paimti sauso tipo mineralinį padažą ir iš anksto praskiesti vandeniu.
 • Jei sodinimo metu sėklos šiek tiek „genda“ – perpjauna arba padengia lukštą, jos greičiau sudygsta.

Štai tokia nepretenzinga, bet paslaptinga staigmena – mirabilis, kurio gėlių nuotrauka įvairiais vystymosi etapais taip mėgsta gaminti ir skleisti gėlių augintojus. Šis augalas ne tik džiugina naktines pelėdas žydėjimo laiko ypatumais. Nuostabus nakties, formos grožio, gėlių atspalvių ir subtilaus aromato derinys gali panardinti mūsų protus į nuostabią elfų pasakų šalies atmosferą, suteikdamas mūsų sielai poilsio nuo pilkos kasdienybės ir gyvenimo..