Portulakas (80 nuotraukų): tipai ir priežiūra

Šios subtilios gėlės pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „apykaklė“. Iš tiesų, būtent to imasi prinokusi sėklų ankštis, tarsi atverdama duris naujos medžiagos saugojimui sodinti. Portulakos tėvynė yra Pietų Amerika, o Europos šalyse ji pelnė didelę gėlių augintojų meilę savo nepretenzingumu, naiviu ilgo žydėjimo grožiu visą vasarą. Tačiau tai nėra geriausios savybės, kuriomis augalas gali pasigirti. Kai kurios jo rūšys buvo naudojamos kaip vaistai nuo Hipokrato laikų, padedančios gydyti negalavimus, gydyti žaizdas ir palengvinti uždegiminius procesus..

Pagrindinės rūšys

Laukinėje gamtoje yra apie du šimtus portulakų veislių. Tačiau auginant asmeniniuose sklypuose ir butuose naudojami du pagrindiniai tipai – sodas ir stambiažiedžiai, kurių kiekvienas turi daug veislių.

Sodo portulaka

Ši rūšis gali augti absoliučiai bet kuriame dirvožemyje ir praktiškai nereikalauja dėmesio sau. Be to, kai kuriais atvejais jis vystosi gerai, nepaisant svetainės savininkų, kurie mano, kad piktžolę sunku pašalinti, nenoro. Sodo portulaka turi ilgą mėsingą stiebą, išauginantį raudonus ūglius iki 60 cm. Jo lapai žali (kartais geltoni), taip pat sultingi ir tankūs, ovalo formos. Gėlės yra neišraiškingos, gana mažos, todėl ši rūšis neturi dekoratyvinės vertės. Dažniausios veislės: „Makovei“, „Paradox“, „Firefly“.

Pagrindinis jo pranašumas yra gydomosios savybės. Portulakų lapuose ir ūgliuose yra daug naudingų medžiagų: vitaminų (A, E, C), baltymų, angliavandenių, organinių rūgščių, mineralinių druskų ir kt.. kepenų, su akių ligomis. Portulakų sultys padeda sumažinti cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.

Kultūra taip pat žinoma dėl savo kulinarijos. Į įvairius patiekalus dedami žali sultingi ūgliai suteikia rūgštaus, gaivaus skonio. Portulaka naudojama kaip salotų komponentas, priedas prie daržovių patiekalų, padažo sudedamoji dalis prie mėsos ir žuvies. Jis marinuojamas, sūdomas, nuimamas džiovintoje formoje.

Sodo portulaka Sodo portulaka

Stambiažiedė portulaka

Būtent tokio tipo portulaka naudojama dekoruojant sklypus, balkonus, butų palanges. Platus jo veislių pasirinkimas leidžia pasirinkti norimą spalvų paletę dekoravimui arba sukurti erdvę, ryškiai akinančią subtiliomis, spalvingomis gėlėmis. Tarp labiausiai paplitusių veislių yra:

– “Scarlet” – turi nedidelį apie 10 cm aukštį su labai šakotu stiebu ir dvigubomis violetinėmis gėlėmis. Žydėjimo laikotarpis trunka iki spalio;

– “Vyšnia” – turi vyšnių žiedus, kurių skersmuo yra apie 5 cm;

– „Kremas“ – žemas augalas, kurio žiedų spalva nuo šviesiai kreminės spalvos perpildyta žiedlapių kraštuose iki tamsios arčiau centro;

– “Slendeks” – turi dvigubą rožinę -raudoną spalvą;

– „Oranžinė“ – pavadinimas kalba pats už save, nurodydamas žydėjimo spalvą.

Taip pat populiarios „Flamenco“ ir „Kalambur“ veislės, garsėjančios didelėmis įvairiaspalvėmis gėlėmis..

Stambiažiedė portulaka Stambiažiedė portulaka Stambiažiedė portulaka

Tinkama portulakos priežiūra

Nors augalas nėra reiklus (tai vertina daugelis augintojų), reikia laikytis kai kurių jo priežiūros taisyklių. Didesniu mastu tai susiję su geru apšvietimu ir ypatinga dirvožemio sudėtimi, kai pirmenybė teikiama lengvam, smėlėtam ir prastam dirvožemiui. Turtingoje dirvoje portulaka įgaus žalią masę, bet greičiausiai nežydės.

Apšvietimas

Portulaka mėgsta gerą apšvietimą – kai jis dedamas į šešėlines vietas arba ilgai debesuotu oru, pumpurai blogai atsiveria, kyla pavojus, kad visiškai trūks žydėjimo. Augalo pavėsyje stiebas gerokai pailgėja ir prarandamas bendras gėlių dangos patrauklumas. Tačiau jis nebijo tiesioginių saulės spindulių. Renkantis gyvenamąją vietą gėlei bute, pasirinkimas priklauso nuo pietinių palangių, o vasarą geriau vazonus perkelti į balkoną ar lodžiją. Taip pat gera idėja kartkartėmis pasukti vazonus, kad augalai vienodai augtų..

Portulakų priežiūra - apšvietimas

Temperatūra

Kadangi portulaka yra gimtoji Pietų Amerikoje, reikia pasirūpinti, kad ji gautų pakankamai šilumos. Optimalus temperatūros režimas turėtų būti bent + 22C. Gražiausią sodrų žydėjimą galima pastebėti, kai termometras pasiekia + 30C. Taip pat portulaką rekomenduojama sodinti šiltuoju metų laiku, kai temperatūra nenukrenta žemiau +20.

Portulako priežiūra - temperatūra Portulako priežiūra - temperatūra

Drėgmė

Kultūra netaikoma per didelės drėgmės mėgėjams – užmirkęs dirvožemis gali sukelti šaknų sistemos puvimą ir mirtį. Portulako nereikia papildomai purkšti, išskyrus sodinukų augimo laikotarpį. Tuo pačiu metu, kai labai trūksta drėgmės, augalas gali pradėti mesti lapus, todėl būtina kukliai, bet reguliariai sudrėkinti dirvą, kurioje turi būti įrengtas drenažas (ypač patalpų rūšims). Lietingą vasarą laistymas atliekamas pagal poreikį..

Portulakų priežiūra - drėgmė

Laistymas

Portulakas turi būti kruopščiai laistomas tiek sodinant, tiek visą jo augimo laikotarpį. Tada pašarų kiekis sumažėja, nes bręstantys mėsingi lapai turi galimybę kaupti vandenį. Suaugusią gėlę reikia laistyti kartą per savaitę. Tokiu atveju turite atlaisvinti dirvą, kad šaknys būtų pakankamai deguonies. Ypač sausu laikotarpiu laistymo dažnis padidėja iki 1 karto per 3-4 dienas. Patalpų atstovai gali būti be drėgmės labai ilgai..

Portulakų priežiūra - laistymas Portulakų priežiūra - laistymas

Trąšos ir šėrimas

Suaugusiam portulakui maitinti nereikia. Svarbiausia yra aprūpinti jį tinkamu dirvožemiu. Smėlio dirvožemis be durpių bus palankiausias. Jei dirva sunki, ją galima patręšti medžio anglimi..

Didesnis dėmesys skiriamas sodinukams – jie šeriami du kartus. Pirmasis šėrimas turėtų būti praėjus dviem savaitėms po skynimo azoto trąšomis. Antrasis įvedamas prieš pat sodinant augalą atvirame lauke. Tokiu atveju turite naudoti sudėtingas kompozicijas, kuriose yra daug kalio ir fosforo..

Portulakų priežiūra - trąšos ir šėrimas Portulakų priežiūra - trąšos ir šėrimas

Ligos ir kenkėjai

Portulaka retai kenčia nuo negalavimų, tačiau nepalankiomis sąlygomis jie vis tiek gali aplenkti augalą. Ypač pavojingas grybas, kurio požymiai yra dėmės ant lapų, pažeisti ūgliai. Užkrėstos portulakos dalys turi būti pašalintos, o likusi vegetatyvinė sistema turi būti apdorota fungicidu, kurio sudėtyje yra vario..

Pagrindinis kultūros kenkėjas yra amarai, kurie žydėjimo metu puola ūglius. Insekticidiniai tirpalai padeda su tuo susidoroti. Triušiai, maitinantys augalų sultimis, taip pat yra pavojingi. Jų buvimui būdingi sidabriški lašeliai ant lapų ir vytimas. Būtinai reikia apdoroti insekticidais.

Portulakas - kenkėjai ir ligos Portulakas - kenkėjai ir ligos

Kaip persodinti portulaką

Portulaka gerai toleruoja persodinimą. Taigi, galite pasodinti jauną augalą arba persodinti dalį suaugusiųjų kultūros, atskiriant dalį kastuvu kartu su šakniastiebiu. Būtina pasirūpinti tinkamu lengvu, puriu, smėlingu dirvožemiu, saulėta vieta. Geriau persodinti šiltuoju metų laiku – pavasario pabaigoje. Vėsioje aplinkoje, kai temperatūra svyruoja + 10C, portulaka gali neįsišaknyti, lapai pradės kristi.

Krūmai yra 15-20 cm atstumu vienas nuo kito. Pirmosiomis dienomis būtina užtikrinti kasdienį laistymą, ypač sausros metu..

Kaip persodinti portulaką Kaip persodinti portulaką Kaip persodinti portulaką

Dauginimasis namuose

Gamtoje portulaka lengvai dauginasi savaime sėjama, todėl daugelyje Europos šalių ji auga kaip lauko piktžolė. Namuose labiausiai paplitęs jo dauginimo būdas yra sodinukų gavimas sėjant sėklas. Taip pat galite padidinti mėgstamų rūšių skaičių skiepijant, tačiau šis metodas yra tinkamesnis vietovėms, esančioms šiltomis klimato sąlygomis..

Portulakų sėklų dauginimas

Kaip minėta anksčiau, sėklos yra mažose kapsulėse, kurios prinokusios šiek tiek atsidaro. Kadangi kai kurios sėklos gali subręsti šiek tiek greičiau nei kitos, geriau surinkti medžiagą iš anksto, neperdirbus, nes negalima laukti sodinukų. Surinktos sėklos paskleidžiamos ant popieriaus nokinti. Lengvesnis ir saugesnis būdas pradedantiesiems yra įsigyti sodinamosios medžiagos.

Sėjama vasario pabaigoje – kovo pradžioje. Norėdami tai padaryti, jums reikės talpyklos su smėlio dirvožemiu ir storu drenažo sluoksniu. Sėklos pilamos į paviršių nesigilinant ir nebarstant žeme. Uždenkite indą stiklu ar folija ir padėkite į šiltą vietą, geriausia saulėje. Optimali temperatūra neturėtų nukristi žemiau + 20 ° C. Kiekvieną dieną reikia atidaryti šiltnamį ir purkšti sėklas purškimo buteliuku. Po to, kai portulakų daigai pasiekia bent 5 cm aukštį ir pasirodo 8–10 naujų pilnaverčių lapų, juos galima persodinti į vazonus ar vazonus. Nusileisti atvirame lauke rekomenduojama ne anksčiau kaip gegužės pabaigoje.

Portulakų sėklų dauginimas Portulakų sėklų dauginimas

Portulakos reprodukcija auginiais

Norėdami platinti portulaką auginiais, pavasarį būtina nupjauti šakas nuo suaugusio krūmo. Geriau juos papildomai gydyti stimuliuojančiu tirpalu. Tada šakos sodinamos į paruoštą indą su laisvu substratu, skirtu įsišaknijimui. Dažnai jis taip pat yra padengtas stikliniu dangteliu, kad būtų sukurtas palankus mikroklimatas. Pirmasis įsišaknijimo požymis yra naujų lapų atsiradimas ant auginių. Po 2-3 savaičių portulaką galima perkelti į nuolatinę vietą.

Portulakos reprodukcija auginiais Portulakos reprodukcija auginiais

Portulaka – nuotr

Dėl savo nepretenzingumo ir gebėjimo įsitvirtinti bet kuriame dirvožemyje, portulaka plačiai naudojama kraštovaizdžio dizaine. Su jo pagalba galite suformuoti visą gėlių kilimą, sutvarkyti alpinariumą, Alpių kalnelį, papildyti spalvingą gėlių sodą arba žymiai pakeisti balkoną ar lodžiją. Visą spalvingos augalo įvairovės turtingumą galima pamatyti mūsų nuotraukų galerijoje, kurioje taip pat pateikiami įvairūs jo sodinimo būdai. Laimingas žiūrėjimas!

Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulakas - nuotr Portulaka - nuotr Portulakas - nuotr